Milá sestro Maryčko,

 

to co jsem si včera k večeru vyslechl v hospodě u Havránka, kam běžně nechodím, mi tak zprotivilo pivo, že Ti to musím vylíčit. Stáhl mne tam Jacek, abych prý si zašel mezi proletariát. Poslechl jsem ho a bylo mi z těch keců špatně.

 

U havroša bylo hodně hlučno, hlavní slovo měl nějaký Šukajda, známý partajnický zaslepenec. Stál tam s půllitrem v ruce, jako nějaký apoštol a kázal o všem možném, hlavně jak se má v obci hospodařit,  co se má ve škole učit a jaký by on,  kdyby byl burgmajstrem,  zavedl pořádek. Pak se pustil do Němčourů a Poláků,  jak všechno dělají blbě, jak je neschopný náš ministr zahraničí a vůbec celá vláda….. někteří z posluchačů mu přizvukovali, jiní si ho měřili úkosem a mlčeli.

 

V tom se otevřely dvéře a vešla jakási ženská. Jednoho caparta vedla za ruku, druhé děcko měla v náruči. Chvíli očima bloudila po lokále a pak ho uviděla. Našeho velkohubého mudrlanta. vvvvSpustila: „I ty zatracený chlope, já tě hledám po celé Lhotce a ty si tu válíš šunky a fofruješ všechny naše koruny. Ludˇkovja,  s  tym mojim ožralum není k vydrženi. Děti chodi otrhane, do chalupy leje, dřeva ani uhla na zimu není a on tu chlasče jako urvany z řetěza. Kaže celymu světu, pořadkuje kaj co a doma bídy a psoty plno. Něposluchejte balamutu, bo se neumi ani o děcka postarat,  ale všem radi, co by měli robit“. Svůj monolog zakončila větou:  „Dej mi  love, nebo tě dam k sudu pro pobuřovani“.

 

Kazatel stál jak opařený, z hubou dokořán a patrně proto, aby nebyla ještě větší ostuda, opustil hospodu za řehotu i těch,  kteří s ním sympatizovali.

 

V každé obci je někdo, kdo si o sobě myslí, že je dokonalost  sama. Jeho spolubčané jsou v jeho očích nenapravitelnými hříšníky. Jen on je ten jediný správný mravokárce. A přitom ho ostatní znají, jako nevzdělaného samolibého omezence.  Proč se mu tedy dostává slyšení?fff

 

Snad proto, že  dnes je celý svět nespokojený, Každý baží po bohatství a snaží se, aby co nejlehčím způsobem ku jmění přišel.  Dělník nadává na nízkou mzdu, obchodník na mizerný kšeft. Rolník, že ceny výpěstků ho neuživí.   A co úředník nebo učitel? Mají nízké služné. Každý z nich naříká, že mu peněz nestačí. A tak si kde kdo poslechne  kecalistu a reformátora bez poskvrny, aby se ujistil, že na tom ještě není tak špatně. Nechce se sám ztrapňovat a dělá mu  dobře, že  slyší a vidí, jak jsou jiní na tom mnohem hůře.

 

Tak nějak to chápu a  neumím se smířit s tím, že plané a nejapné řečičky by měly hýbat světem. Slibuji, že já jim nenaletím.

 

Musel jsem Ti to napsat, protože srážka s blbcem, je horší, než se nechat kopnout od koňa.

 

Ze Lhotky vás na Hamrech zdraví

 

tesař  a bratr Josef z Ignáca.

 

 

 

P.S.

 

Nedatováno, ale mohlo to být 1901/1902