Milá sestro,
v sobotu jsme byli s chlapama v cirku Variété se podívat na Gustu Frištenského. V Moravské Ostravě se totiž koná mistovství Moravy v řecko-římském zápase a ten nejoblíbenější český zápasník, kterého ve světě znají možná lépe než doma, přijel v pátek z Brna si vybojovat stříbrný věnec se zlatou stuhou. Viděl jsem ceny pro vítěze vystavené ve výloze u pana Sterna na Hlavní třídě, vedle velkozávodu Rix. Kromě toho věnce tam byly ještě krásné hodiny a cenná socha. Mezi vítěze se rozdělí také 2200 korun. Konkurence je velká, ale doufám, že to náš Gusta zvládne. Chtějí se s ním utkat favorité zvučných jmen, jako je bavorák Bauer, co váží 130 kg, polsko-ruský hromotluk Samukov z Varšavy, černoch Mourzouk a jiní.
Jako předkolo jsme viděli duel jeho bratra Františka se známým Hanákem Pečmanem z Kroměříže v kategorii těch mladších. Oba soupeři nastoupili do ringu za hrobového ticha. V několika okamžicích strhuje František Frištenský svého soupeře k zemi, kde přiváděl Pečmana každým hmatem do nebezpečných situací, takže ten se zmohl pouze k obraně. Frištenského bratr zápasí s klidem a už ve čtvrté minutě přivedl Pečmana do tak nebezpečné pozice, ze které neměl šanci se vymanit. Následoval rychlý pohyb a následný zvrat v zápase v totální prospěch bratra. Pečman dopadá na obě lopatky na koberec, Franta ho tam 3 vteřiny drží a už soudcovská píšťala ukončila zápas. Pečman prohrál 20 korun ve prospěch Ústřední školské matice.
Pak přišel on, šampion. Bílý, svalovitý, snad bez gramu tuku, živá socha atleta, rozvážný, odměřený, se známým nádechem jakési stydlivosti. Hvězda turnaje, Gustav Frištenský. Zápasil s Miterregerem ze Štýrska. Po vzájemném změření sil se dostává dvojice pojednou do kleku. Obecenstvo takřka ani nedýchalo. V sále panuje podivné napětí, že by se mohlo krájet. Posice se střídavě měnily. Jednou byl navrchu ten a pak zase druhý. Při tak vyškolených mistrech nepomáhala žádná síla, chtělo to rozum. Dvakrát se ocitnul Frištenský v situaci, kde jsme si zakrývali oči, protože bylo na spadnutí, že Gusta prohraje. Nastalo hrobové ticho a když už to vypadalo, že soudce odpíská jeho porážku a žádný ani nedýchal, tu Frištenský použil svého známého přehozu přes hlavu, vymrštil se a padl přímo na Miterregra, bleskurychle ho obrátil na záda a – přidržel na lopatkách. Propukli jsme v neskutečný jásot. Další zářez na pažbě toho, prý má těch vítězství více než 2000 a žádná prohra! Dovede ten řeznický synek od Kolína ale zahrát na nervy divákům.
Náš Gusta zápasí nádherně klasicky, klidně, elegantně a bez surových manýr, o kterých mi někteří vyprávěli, že u některých borců viděli. Říká se, že Gusta amatérství pověsí na hřebík a dá se k profíkům, prý pojede do Ameriky. Kdybych s ním mohl Maryčko mluvit, tak mu řeknu, ať tam pozdravuje bráchu Alberta. Ale nemluvili jsme spolu, nemohl jsem se k němu protlačit.
Po cestě domů, do Mariánek, mi soused Rychard vyprávěl asi 4 roky starou historku o tom, jak Frištenký zápasil s medvědem. Krotitel zvěře Fred Seylon, který byl tou dobou v Hannoveru, vyzval evropské zápasníky k zápasu s velkým medvědem zvaným Muffel o 600 marek. Ten medvěd vážil přes 800 liber a stoje na zadních nohách měřil přes 2 m. Zápasníků se hlásilo dost, ale při spatření obrovského ruského huňáče každý svou přihlášku odvolal. Frištenský se nebál, přihlásil se a zápas se uskutečnil před vyprodaným divadlem. Gusta v 6-ti minutách medvěda dvakrát porazil. Prémie byla však vzhledem k dobré zápasnické pověsti, kterou Frištenský požívá, předem snížena na 300 marek. Inu Němčouři, co jsi mohl od nich dobrého čekat.
Maryčko, Tvou rodinu zdraví
bratr Josef
tesař ze šachty Ignát z města Mariánských Hor
prosinec 1907
Dobrý večer 🙂 Líbí se mi tento projekt! Dobrá myšlenka!
K DOPISU BRATRA MARYČKY MAGDONOVÉ o Frištenském:
i když tyto dopisy jsou jakože smyšlené – zápas co popisujete na začátku je podle skutečnosti. /věnuju se historii zápasu – můj děda byl sportovním kolegou Mistra Frištenského/ Prosím o info, zda i zápas G.F. s medvědem je fikce, nebo skutečnost – v tom případě bych vás velmi pěkně požádala o zdroj. Ovšem pokud je to možné.
/ neboť to bylo tak dávno – podle data to byl r.. 2011/ S pozdravem