Milí, rozmilí,
Hulváky se jmenuje osada na západ od Mariánských Hor. Celkem nedávno ji založil nějaký pan Prokop i proto se ji říká také Prokopovec. Když chceme hulváčany rozčílit, tak se jim předhodí, že jsou ze Šimákovce, protože tam svého času v lese vraždil dnes už popravený Šimák.
Už jsem tam dlouho nebyl, ale vede tudy nově tramwajka do Svinova a Rotschild tam staví kolonii pro své valcíře, takže nárust obyvatel je tam veliký.
Na naší šachtě pracují z Hulvák tři bratři Mazgajové. Ludvík, Vilém, Rudolf. Osobně je neznám, ale hodně se o nich na Ignátu vypráví, protože mají průšvih. Oč jde? Dostali totiž od svého pana domácího Martínka výpověď, protože neplatili včas nájem a byli ke svému okolí hodně agresivní. 11. června se cinkli a pohádali se mezi sebou kdo za to může. Řádili jako vzteklí, tak na ně Martínek zavolal policajty. Svou pozici tvrdě bránil zejména Vilém s flaškou kořalky v ruce a proto byl prohlášen za zatčeného. Když ho policie chtěla odvést vzdoroval a řval, že dobrovolně v žádném případě nikam nepůjde. Bráškové mu asistovali.
Protože policajti mají své methody, podařilo se jim Viléma dopravit do lochu. Soud se konal v Novém Jičíně a když přelíčení skončilo ušlechtilí bratři Mazgajové se dozvěděli, že Vilém a Ludva půjdou na 4 měsíce do těžkého žaláře za veřejné násilí a urážku stráže. Bratr Rudolf nafasoval 15 měsíců těžkého žaláře, protože ještě mezitím stačil popíchat dělníka Marka.
Chlapi na dřevišti to komentovali větou: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.
Nechtěl bych být v kůži Mazgajů.
Z Mariánských Hor vás do Hamer zdraví
bratr Josef, tesař a stolař na šachtě Ignát
Nevím, který z nich je na fotce Martínek, ale Prokop je ten starý pán uprostřed.
13.7.1907