Připojená Fotogalerie

Poznámka v kalendáři s datem 23.8.2010 to říká jasně: „17:00 – focení na Dole Ostrava, provoz Hlubina, s organizátory festivalu Youth for You(th)“. Je to první akce z mnoha, při které se budou hrdí Ostravaci (záměrně s krátkým „a“) fotit před a v nejkrásnějších industriálních a jiných památkách po celém území naší milované Ostravy.

Je něco málo před pátou odpolední, chlapi a jejich robky jsou již dávno doma nebo v knajpě, mladí chalani a děvuchy se chystají a šminkujou na další bezesný večer na Stodolní či v Lodi.

To ovšem neplatí pro 10 mladých organizátorů třetího ročníku festivalu Youth For You(th) (Y4Y,Mladí pro mladé), průvodkyni Martu Pilařovou a dvoučlenný tým fotoskupiny Ostravaci.cz pod vedením fotografa Borise Rennera.

Není čas ztrácet čas, a tak se po krátkém seznámení se ztrácíme ve stínech zašlé slávy ostravských Hradčan (i když všichni víme, že jejich čas ještě jednou příjde), obcházíme nádherně zašlé a rozpadající se prostory plné prachu. Jaký je to paradox, jelikož zde byla nejčístší místa průmyslového areálu Hlubina – koupelny. Na zdech jsou ještě vidět bílé oprýskané kachličky, ďury v podlaze jsou kdysi špínu odvádějící žlábky. Je před námi první, společná část focení.

Zatímco Boris chystá svou aparuturu, ostatní (tedy Arnie a Pavel z Y4Y, kteří jsou kibicováni spoluorganizátorkami) stěhují starý gauč, který je pro efekt přikryt růžovou plachtou, která měla být původně červená, ale asi aj Bůh věděl, že růžová bude pasovat do tmavých prostor jako prdel na hrnec. Volíme místo pod betonovým výklenkem mezi dvěmi visícími lampami (těch špinavých prdelí bylo fest, ale co by to bylo za focení, jak bychom byli čistí jak podlaha po zásahu Savem :)). Na tento prostor ještě doléhá sluneční svit. Pár blýsknutí a první část je za námi. V tomto prostoru (přízemí) se fotí také mezi futrama, kdy banner festivalu Y4Y drží dvě těhule. Využity jsou také rozpadlé schody a žebřík, který měl nahoře dřevo na sezení (jako mají tenisoví rozhodčí). No co, koupající se chlapi taky potřebovali dohled, zda někdo nestrká nos tam, kaj nemá :).

Ve vedlejší budově se již po schodech (druhá štace focení celého týmu Y4Y) dostáváme již do uklizených prostor s novou střechou a plastovými okny. Zde se již naplno projevuje fotogeničnost všech modelů a modelek a skvělé cítění fotografií Borise. Je využito mnoha prvků – oprýskané zdi, starý a rezavý větrák, zelené dveře s nápisem „Pozor schod“, ďury ve zdi a hlavně ten nejromantičtější pohled celého dne – výhled z okna na masivně železnou konstrukci těžní věže.

Je sedm hodin večer, pomalu se stmívá a Boris naposledy mačká spoušť foťáku. První ze série focení skončilo tak rychle, jak začalo. Teď již zbývá jen doporučit vám, ať se podíváte na fotky a pokud budeme mít 2.října čas, stavte se na Hlubinu na festival Youth 4 You(th) a podívejte se, čeho jsou skvělí mladí lidé z Ostravy schopni.

Ještě jednou děkuji za tým Ostravaci.cz Arniemu, oběma Anetkám, dvěma Markétkám, Zdeňce, Pavlovi, Báře, Zuzce, Martě a Terce, která si zaslouží „spešl“ poděkování za bantování celého týmu:). Doufáme, že jsme se neviděli naposled.

Ostravě a všem dobrým lidem zdar!

Petr Hellstein