Připojená Fotogalerie

Milá sestro,
 to byla hrůza. My jsme stáli na střeše naší šachetní stolárny a dívali se směrem na severovýchod, kde v dáli se kouřilo. Hořelo na Oskarově jámě v Petřkovicích, německy Petershofen. Za Odrou na pruské straně. Dozvěděli jsme se, že 14 horníků je v nebezpečí života, což se později, po 18-ti hodinách, potvrdilo. K půlnoci se záchranářům podařilo k nim proniknout a našli 8 z nich zadušených jedovatými plyny. Tak to u nás na šachtách chodí, jeden neví den ani hodinu, kdy přijde zubatá a vezme ho sebou.
Důl Oskar patří baronu Rothschildovi a celkem nedávno, v roce 1901, tam zažili také velké neštěstí. Tři dělníci čistili kotel od kamenného škraloupu a strojník se nepřesvědčil, zda práce je vykonána a napustil do kotle vřelou vodu. Výsledkem nepozornosti bylo, že jeden z dělníků zemřel na opaření okamžitě a zbývající dva dlouho zápasili se smrtí.

 Jáma Oskar je ta šachta, kde horníci před časem vykopali úplně zachovalý kmen dubu, který pod čtyřnásobným složením zemských vrstev (kámen – uhlí – kámen – uhlí) v jílovité půdě, v neuvěřitelné hloubce 150 metrů si zachoval tvar a poměrnou zdravost dřeva i když zčernalého. Kdy a jak se dub v útrobách zemských ocitl je záhadou, která svědčí o nevyzpytatelnosti tajů přírody. Kmen prý byl rozřezán a mají ho teď na svých stolech někteří štajgři a horní inženýři z Prajzké. Přiznávám se bez mučení, že jim závidím. Kdyby se řezal na naší pile, určitě bych vám kousek v Hamrech ukázal.
 Přikládám kousek mapy, abyste viděli, že od nás z Ignáta je to na Oskar co by kamenem dohodil. A ze šachty Oderka je mají opravdu za vodou.
I my svěsíme černý prapor na půl žerdi, protože je nám těch udušených hodně líto. Jejich rodiny to nebudou mít lehké. Asi bude sbírka, až se zjistí, kolik je polosirotků a co potřebují.
Tentokrát smutně se loučí
bratr Josef, tesař a stolař z dolu Ignát
březen 1905