Bývalý průmyslový areál dolních Vítkovic, se dostal mezi památky zapsané na seznam evropského kulturního dědictví. Jde o první českou památku na tomto seznamu.

Ostrava je podle Jehličky hlavním městem industriálního dědictví v ČR.

Soubor památek evropského kulturního dědictví chce EU vytvořit po vzoru UNESCO, které ve svém seznamu zahrnuje památky z celého světa.

Podle ministra kultury Václava Jehličky navrhlo Česko kromě Vítkovic do seznamu i moderní historické jádro Zlína, zámek Kynžvart a také Vysokou u Příbrami, která je spjata se světově proslulým hudebním skladatelem Antonínem Dvořákem.

Jehlička před dvěma týdny uvedl, že cílem vznikajícího unijního projektu není soupeření se seznamem UNESCO. „Bude to trochu odlišná rovina a nebude konkurovat světovému kulturnímu dědictví,“ prohlásil.

Ostrava je podle Jehličky hlavním městem industriálního dědictví v ČR. „V minulosti jsme chápali památky pouze jako hrady, zámky a historická města. Na rozdíl od Evropy jsme zanedbávali průmyslové dědictví. Proto jsme se rozhodli, aby k nejvýznamnějším evropským památkám patřily právě staré Vítkovice,“ řekl Jehlička.

Dolní oblast Vítkovic včetně vysokých pecí, plynojemu či VI. ústředny vybralo ministerstvo kultury mezi evropské památky také proto, že společnost Vítkovice má připravený projekt obnovy celého starého vítkovického areálu, řekl ministr.

Na 253 hektarech nedaleko středu Ostravy by mělo vzniknout kulturně-společenské centrum s vědeckými pracovišti, vysokoškolským areálem nebo veřejným sportovištěm. Projekt s názvem Nové Vítkovice by měl stát až 60 miliard korun. Na obnovu památkově chráněných budov v dolní oblasti chce firma získat 560 milionů korun právě od ministerstva kultury. Prvním oživeným objektem by měla být VI. energetická ústředna, ve které vznikne vzdělávací centrum Svět techniky.

K evropskému kulturnímu dědictví budou patřit například francouzské opatství Cluny, studentské koleje v Madridu, zámek Wawel v polském Krakově nebo rodné domy Pucciniho, Verdiho i Rossiniho v Itálii.

Projektu evropského kulturního dědictví dali v listopadu zelenou ministři kultury členských zemí EU. Nyní se jím bude zabývat Evropská komise, která by měla celý projekt institucionalizovat, dodal ministr. Definitivní schválení projektu čeká unii zřejmě ve druhé polovině roku 2009 za předsednictví Švédska.

ZDROJ:zpravy.idnes.cz