Milí přátelé,tak je to konečně tady. Nachystali jsme pro Vás knižní podobu našich fotografií. Foto publikaci jsme nazvali „OSTRAVACI VŠEM!“ a koncipovali tak, aby si tam skutečně každý pro sebe našel to své, co ho chytne za srdíčko. Naše celoroční úsilí se zúročilo do 200 stran a 160 fotografií, z nichž cca 70 % bude mít oficiální premiéru. Texty jsou česky, anglicky a polsky, tudíž srozumitelné téměř každému na světě.

Již jste si jistě povšimli, že co se týče značky OSTRAVACI.CZ, tak dokonalost není jeden čin, nýbrž zvyk. Takže jsme se ho drželi i když se kniha postupně rodila.

Ostrava book
Našim záměrem bylo ukázat Ostravu a její, převážně průmyslový, půvab každému, komu není naše město lhostejné. Historie Ostravy je stále živým tématem a my chceme dát uhlí a železu svůj půvab a poezii, kterou si zaslouží. Navíc jsme se Vás, naše příznivce, rozhodli odměnit tím, že jsme cenu knihy nastavili tak, aby byla zlomkem ceny originálu jedné autorské fotografie. Věříme, že bude se na co koukat a navíc za ty peníze, no nekupte to! 🙂

Ostrava book
Jestliže záleží na nás, tak my Vám naši knihu vřele doporučujeme. Fotopublikace OSTRAVACI VŠEM! je něco, co člověk bere do ruky s jistým napětím. Napoprvé ji jen narychlo prolistuje, pak se jí probírá stranu po straně, posléze se zamýšlí, odkud byl celý záběr focen, dále přemítá nad textem a co tím chtěl autor říci, aby si tam nakonec stejně našel kus sebe.

Ostrava book
Zachytili jsme podobu Ostravy a okolí tak, jak je to dnes. Zítra už může být všechno jiné, město se mění doslova před očima. Vyroste nám Nová Karolina, u Černé louky se vybudují Nové lauby a možná i další nádherná multikulturní zóna (projekt jsme viděli a žasli). Dojde k pozvolnému a nenásilnému propojení Moravské a Slezské Ostravy, na místě hotelového domu Jindřich vyroste ostravský mrakodrap, dolní oblast Vítkovic se změní na Vítkovický industriální park a my předpokládáme, že tohle všechno bude jen začátek. Proto je dobré si uchovat Ostravu v paměti tak, jaká je dnes. Nikoli z nostalgie nebo nějakého staromilství. Jen proto, že Ostravu máme rádi a jsme na ni hrdi. Ať je jakákoli, pro nás je vždy tajuplně krásná.

Ostrava book
Bude nám nesmírným potěšením, když se Vám naše kniha OSTRAVACI VŠEM! bude líbit. Když díky ní přijdou za industriální turistikou lidé z jiných koutů naší vlasti nebo světa. Určitě stojí za to, mít ji doma. Pro radost z barev, prostoru a perspektivy. Pro inspiraci.

 

Více na www.ostravacivsem.cz

S pokorou k našemu městu a s úctou k Vám všem

Boris Renner a Richard Sklář

OSTRAVACI.CZ