Ostrava - Uz stari Rimane

Už staří Římané…

Každé město či obec se pyšní svou historii a týmy vědeckých pracovníků paralelně zkoumají, proč se Praha či Brno jmenují tak, jak se jmenují.. O výsledku teorií o původu jména rozhodne nakonec občan tím, že si zapamatuje tu nejpřijatelnější. Že to má někdy daleko k realitě? Nevadí, je to spravedlivé.

Mariánské Hory , jeden z městských obvodů Ostravy se před rokem 1900 jmenoval Čertova Lhotka, latinsky Diaboli villa. Proč, to nikdo neví. Samozřejmě existují různá zdůvodnění, ale čertovský přívlastek dosud nikdo …..

Před časem, v době reálné , při úpravách a úklidu bývalé základní školy, později tiskárny a Domu Járy Cimmermana před železničním nadjezdem na koksovnu byly ve sklepě nalezeny nějaké střepy z keramické nádoby. Poté, co byly doručeny na mariánskohorskohulváckou radnici k mým rukám, vzal jsem na sebe roli historika amatéra, badatele a fabulátora.

Podrobnější prohlídkou úlomků amfory jsem na jedné z nich rozluštil vryp, který zněl: AVE DIABOLIS. Zdravím čerty. Jak se amfora, stará 2 tisíce let, dostala do těchto ostravských končin? Co znamenají ta slova?

Popustil jsem uzdu fantazie a skloubil ji s nevyvratitelnými fakty. To, že amfora je římského původu je základní poznatek a o tom, že Římané na přelomu roku 179/80 zimovali pod Trenčínem svědčí známá domovenka oddílu 2. pomocné legie pod vedením Marka Valeria Maximiána vyrytá do trenčínské skály. Mezi aktivity každého vojska patří i průzkum a tak tvrdím, že jejich výzvědná četa se dostala po stopách jedné z větví solné stezky až pod Landek….Velmi je muselo překvapit pohostinné a dobrosrdečné zdejší obyvatelstvo, abnormálně do černa špinavé, protože dolovalo z hory černé kameny, které při hoření vydávaly světlo a teplo.

Zde je úryvek z knihy Jsem Viking, kde se této záhadě věnuji:

Ani nám nevadilo, že všichni kolem s těmi černými víčky a dlouhými rezatými vlasy vypadají jako čerti a čertice. Víno došlo, pili jsme už jen jejich mok vyrobený z ječmene s pěnou na povrchu. Tu jeden z Germánů předváděl jak je silný, vyzvedl naši amforu nad hlavu, aby si nechal na jazyk nakapat poslední slzu vína. Tu amforu, kterou plnou přinesli moji dva muži zvedl a manipuloval s ní v poloze, kterou bych nazval kritickou. Vysloužil si pochvalné zamručení, ale pak mu paže klesly, klesla i amfora a rozbila se podstavec Radegasta na tisíc kusů. Jeden z úlomků jsem si přitáhl k sobě a špičkou nože jsem do něj vyškrábal text: AVE DIABOLIS.

Jak to bylo předtím i potom a jiné návaznosti na dějiny Ostravy, Čech, Evropy, světa lze si před spaním přečíst v publikaci s názvem *Jsem Viking.
Poslední výtisky této knihy si můžete objednat zde!

nebo na adresy: admin@ostravci.cz a jiri.jezersky@seznam.cz
Jiří Jezerský