Připojená Fotogalerie

Ostravaci.cz sum svjetovi a jak calo republika glupně ze svatomartinskimi gynšami, svatomartinskimi vinami, tak my se zašli na svatomartinskigo šupinača. Už na Lyse zme domluvili daľšum fotovyprave, kjero už num v glovach dřymala paru roku. Zachytit objektyvami atmosfere vylovu rybnika zme chtjeli už davno. Volba padla na nejvěči rybnik v Istebniku kusek za Ostravu….rybnik Bezruč.

1

Už tradyčně se naši oktavki zetkaly na smluvjunym pľacu, na odbočce na Istebnik za Klimkovicami. Všindi ťma jak v dupě, ticho, klidek sobotnigo rana, bo rafiki ukazovaly děprym 5 hodin a 30 minut. Počasi my se zamluvili u te Honzove z metejopresa a tak bylo fajně.V Istebniku u koleji už vjetnamčici aji našinci mjeli postavjune stanki, ale ty zatim ešče klimbaly. 

3Na hrazi rybnika se převalovala ospala nalada a rybaři se schazali poľehučku. Od Klimkovic se z pjeřin začol vykopavať oskar, tam my mu zrobili paru portretu. Ve vodě tichučko špluchali šupinači co se tu mačkali jak sardynki v skorovypušťunym Bezruču. Na břehu už na kapřiki, candaty, štiki, karasy a sumečki čakaly apartni kadje, kadinki a vanički. Jak přibyvalo času, přibyvalo aji rybařuv, kjeři byli snadno identyfykovatelni podle takich oranžovych rynkavic a něpřimu umjeru přibyvalo aji fotoaparatystu. Kurňa zme se s Borisym poľekali, že se tu něchysto vylov, ale fotosraz. Po osme už na jedneho rybařa připadalo tak 50 kapru, ale tež nejmeně ze dva ze tři fotoaparatysti.

Korzujymy po cestě, po břehu  v blotě aji mezi kadjami, komponujymy snimki, lovimy vychod slunka, rybki, ryby aji atmoške vylovu. Z oblohy se nam řechtajum racci, klid nad rybnikym občas přetrhně motor letadla co se kusek za rybnikami ďvigo z ranveje Janačkovego letišča, z drugi struny zas pendolino a jančuruv režiojet (no a za chvilke aji leoexpres) kľapko po glajzach a nad glovami nam sviščum volavki.

5

Do nozder už nas vali vunje stankařu, co tu kusek od rybnika nabizajum svařaček, medovinke, čaj, kafičko, ale tež pjerniki, kokosy, gumove hady, parki, kjelbasky, trdelniki a dalši už zdomacnjele produkty trhu, jarmarku a stankovych prodeju.

Vyloviť taki rybnik nima enem tak. To chce calego chlopa (abo babe, bo v rybařskim tu byla aji tako mlado děvucha). Kdo by z Vas v patek, v sobote aji v něděle rano o pul osme navliknul apartni gumovy obleček, dobrovolnje skočil do zimne vody a valil lopatum o hladine, aby kapřici nabrali smjer sitě. Potym jich je třeba obkličit loďkami a vytahnut ty sitě tak, aby mohli podbjerakami vytřidit candaty, štiki a sumce a takim fajnym jeřabkym nabirat kapry a valit jich po skluzavce na naklaďat. Tyn potym rozvažo rybki do obchudku, stanku a obchodu a Vy se tak možetě na namjestičkach kupiť kapřika, kjerego vum ostravaci.cz vylofili takřka na svatego Martina. Ani my se nědivili, že se občas ti synci rybařšti cvakli z prave okolkovane nemetylakoholovo flaški, aby se aspoň břucha ogřali a bacila v krku vypalili.

 

A kaj s Borisym a foťakim přyšče? Uvidimy jakum vyprave zas dumy do kupy.

Ostravaci.cz – Boris a Aleš