V druhém roce svého provozu míří Legiovlak – legionářské muzeum na kolejích do Slezska a na sever Moravy. Během září navštíví Ostravu, Český Těšín a Opavu. Legiovlak s již 13 zrekonstruovanými vagony, představujícími život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války, přijede do železniční stanice Ostrava-Svinov 2. září. Následující den, 3. září, pak bude souprava doplněna o parní lokomotivu. Veřejnosti bude přístupný zdarma.

Legiovlak, projekt Československé obce legionářské, připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany ČR a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítala už i krátce na Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá z 12 zrekonstruovaných vagonů, jakými se desetitisíce čs. legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920. Průjezd kolem světa domů do Československa si legionáři často museli vynutit tvrdým bojem s bolševiky a vlastní krví.

 „Když vše vyjde, v Ostravě představíme novinku – poslední vagon do kompletní soupravy,“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100 a dodává: „Bude to luxusní vagon pro ubytování důstojníků. Jeho rekonstrukce byla nesmírně náročná a velké potíže nám dělalo sehnat správná kola, ty už díky spolupracujícím organizacím máme.“ Nový vagon tak bude upraven jako zázemí pro velitele, a tak bude moci každý návštěvník porovnat, jak na tom byli prostí vojáci v tzv. těpluškách, které byly až pro 16 mužů, oproti důstojníkům v téměř salonních vozech.

Zářijový program Legiovlaku:

  • Ostrava–Svinov                                  2. – 15. 9. 2016
  • Český Těšín                                      16. – 22. 9. 2016
  • Opava východ                                   23. – 29. 9. 2016

Do Slezska se pak vrátí ještě v listopadu, kdy navštíví Bruntál a Krnov.

Legiovlak představuje naši vojenskou historii nejen široké veřejnost, ale zaměřuje se především na školní mládež, které je sto let stará historie poněkud vzdálená. Proto jsou připraveny skupinové prohlídky, na které se lze dopředu objednat na e-mailu skoly@legiovlak.cz nebo na tel. 734 315 642 a domluvit si přesný čas. Každý návštěvník může na Legiovlaku zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka ve vagonu, který je označený jako Plukovní prodejna, dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. Od výjezdu Legiovlaku v roce 2015 se takto podařilo doplnit na 2 000 karet legionářů. Expozice Legiovlaku je přístupná zcela zdarma každý všední den od 8:00 do 18:00 a o víkendech od 9:00 do 19:00. Komentované prohlídky s průvodcem pro veřejnost bez objednávky začínají každý den od 13:00 a opakují se v pravidelných hodinových intervalech.

Historické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu. „Kromě zmíněného důstojnického vozu jsme letos rozšířili i o kinosál Osvětového odboru odbočky Československé národní rady na Rusi, ve kterém budeme promítat dobové dokumenty a filmy,“ říká Charfreitag. Návštěvníci si tak dále budou moci prohlédnout ambulanci polní pošty, nejspolehlivější prostředek komunikace na celé tehdejší Sibiři, zdravotní vůz, kovářský vagon s obráběcí dílnou, krejčovský či štábní vůz. Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací, či plošinové vozy s materiálem včetně obrněného automobilu Austin. Další informace najdete na webu www.legiovlak.cz.

Kontakt pro média: Miloš Borovička, tiskový mluvčí, borovicka@csol.cz, 602 519 828

Jiří Charfreitag, tajemník projektu, legie100@csol.cz, 734 851 530